Podstawy posturologii dla podologów
Posturologia to interdyscyplinarna nauka o postawie człowieka skupiająca wiede z zakresu, m.in. otoneurologii, ortopedii, neurologii, kinezjologii i fizjoterapii. Podczas wykładu omówione została podstawy posturologii klinicznej, w szczególności zagadnienia związane ze stopami oraz wybrane zagadnienia zwiazanie z diagnostyka i postępowaniem leczniczym dotyczącym postawy stóp.
GOŚĆ SPECJALNY: Santiago Crucci Vazquez (Argentyna)
absolwent Univesidad de Buenos Aires, licencjonowany kinezy- i fizjoterapeuta, specjalista posturologii. Przewodniczą cy stowarzyszenia Asociación de Posturología Clínica y Dislexia w Argentynie, współzałożyciel organizacji Posturología Latinoamericana, której zadaniem jest propagowanie posturologii w krajach latynoamerykańskich.
Stopy jako obraz cech charakteru, kondycji wewnętrznej organizmu i postępu chorób
Wygląd stóp często wyraża o wiele więcej, niż chcielibyśmy powiedzieć. Na podstawie ich kondycji można ocenić stan zdrowia, wykryć objawy niektórych chorób, a nawet określić cechy charakteru. Co więc możemy „wyczytać“ ze stóp naszych pacjentów?
Magdalena Hafezi-Chojecka
dyplomowany podolog z 30-letnim doświadczeniem, właścicielka Centrum Podologicznego w Łodzi, od 2014 r. prezes Polskiego Towarzystwa Podologicznego. Studentka Medycyny Komplementarnej ze specjalizacją podologia na Steinbeins Institut fur Koerperbezogene Therapien w Berlinie.
Chirurgia stopy – co ważniejsze: skuteczność czy estetyka?
Chirurgia stopy jest często postrzegana jako rodzaj chirurgii estetycznej. Głównym wskazaniem do leczenia operacyjnego jest jednak obecność dolegliwości bólowych, a operacja ma przede wszystkim zlikwidować je lub zmniejszyć. Niewątpliwie ważny jest jednak element estetyki, stąd w nowoczesnej chirurgii stopy kładzie się duży nacisk na pogodzenie obu tych aspektów. Rozwój nowoczesnych technologii powoduje powstawanie nowych technik operacyjnych oraz implantów. Jednak czy zmniejszona inwazyjności zabiegów nie zmniejsza ich skuteczności?
Dr Krzysztof Bryłka
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, wykładowca na zajęciach dla studentów Wydziału Lekarskiego i Oddziału Fizjoterapii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Szkolił się pod okiem wybitnych specjalistów m.in. w Niemczech, we Włoszech i Francji. Współzałożyciel warszawskiej Poradni Chorób Stopy.
Współpraca podologa z chirurgiem stopy
Chirurgia stopy jest nową, szybko rozwijającą się dziedziną ortopedii, która wymaga wzajemnej współpracy wykwalifikowanych specjalistów. W przypadku leczenia schorzeń i deformacji stóp nieodzowna jest współpraca chirurga stopy i podologa, zarówno w okresie okołooperacyjnym, jak w trakcie działań profi- laktyczno-leczniczych u pacjentów leczonych nieoperacyjnie. Tylko wzajemne współpraca tych specjalistów może zapewnić optymalny wynik leczenia.
Dr n. med. Paweł Kołodziejski
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, specjalizuje siê w chirurgii stopy i stawu skokowego, pracownik naukowo-dydaktyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wykładowca na kursach kształcenia podyplomowego dla lekarzy. Odbywał staże m.in. w Niemczech, Francji, Szwajcarii i we Włoszech.
Wpływ deformacji stóp na kondycję płytki paznokciowej
Deformacje stóp wpływają nie tylko na pojawianie się na skórze różnych form hiperkeratoz, ale też powodują zmiany w wyglądzie i kondycji płytki paznokciowej. Podczas wykładu zaprezentowana zostanie dokumentacja zdjęciowa oraz autorskie filmy z zabiegów mających na celu poprawę stanu paznokci.
Piotr Bielawski
kosmetolog, pedagog i podolog nagrodzony srebrną odznaką Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Wykładowca polskich i ukraińskich sympozjów podologicznych, prowadzi Filię Centrum Podologicznego w Rzeszowie. Wyłączny dystrybutor zdrowotnego obuwia Arcopedico w Polsce i na Słowacji, producent autorskiej linii kosmetyków podologicznych Podoceutic.
Zastosowanie indywidualnych technik odciążeń, amortyzacji i korekcji za pomocą różnych taśm i blatów
Dobór odpowiednich technik odciążeń, amortyzacji i korekcji jest uzależniony od wielu różnorodnych czynników. Podolog powinien zdawać sobie sprawę z tego jaka jest różnica w odciążeniu z pianki i filcu, jaki wpływ na biomechanikę chodu ma dobór kształtu i materiału odciążenia indywidualnego. Wszelkie wątpliwości postaramy się wyjaśnić na podstawie dogłębnej analizy tematu.
Andrzej Piotrowski
podolog z wieloletnim stażem, wykładowca kongresowy i autor artykułów o podologii do pism branżowych. Absolwent Akademii Medycznej
Wyposażenie profesjonalnego gabinetu pielęgnacji stóp, serwis sprzętu i jego włściwe użytkowanie
Jednym z najważniejszych elementów gabinetu podologicznego, zaraz obok wykwalifikowanego podologa, jest wysokiej jakości sprzęt zabiegowy. Jak wybrać odpowiednie urządzenia, na co zwrócić uwagę podczas spotkania z producentem i o co zapytać? – doradzi ekspert w dziedzinie wyposażenia gabinetów.
Wojciech Jasiński
absolwent Politechniki Poznańskiej, kierownik serwisu urządzeń kosmetycznych w firmie Miralex Sp. z o.o., prowadzi autoryzowany serwis specjalistycznych urządzeń firmy Gerlach Technik. Zajmuje się również doradztwem technicznym w kwestiach doboru odpowiedniego sprzętu oraz aranżacji stanowisk podologicznych. Prowadzi wykłady w ramach szkoleń specjalistycznych „Zdrowe Nogi”.